• 2a sprząta świat
     • 2a sprząta świat

     • Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można!

      29 września uczniowie kl. II a wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie świata. Dzieci zaopatrzone w worki i rękawiczki usunęły śmieci zalegające w naszej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Były to butelki, puszki, kartony, a nawet…. stary but i rozkładane krzesło. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone śmieci stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla przyrody. Nie sprzątnęliśmy całego świata, ale ten nasz – najbliższy, malutki światek.

     • Mroki życia w średniowieczu

     • 24 września 2021 r. wychowankowie klasy 8c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ełku pod opieką p. Krzysztofy Sokołowskiej odwiedzili Muzeum Historyczne w Ełku, gdzie uczestniczyli w otwartej lekcji muzealnej - Mroki życia w średniowieczu.

      Zajęcia poprowadził pan Dariusz Jurczak z Działu Edukacji Muzeum Historycznego w Ełku, który opowiedział o urzędzie kata i dawnych narzędziach tortur. Poza tym uczniowie zwiedzili przygotowaną w parowozowni wystawę -„Średniowieczne tortury” prezentującą wybór narzędzi tortur używanych w średniowiecznej Europie.

      Wychowankowie dowiedzieli się, że tortury stosowano już w starożytności. Były bowiem zarówno elementem śledztwa, jak i karą, która najczęściej kończyła się śmiercią skazańca. Zależały w średniowieczu od pochodzenia skazanego. Kat oprócz wykonywania wyroków śmierci zajmował się również przesłuchiwaniem podejrzanych, torturowaniem, wymierzał kary chłosty, pręgierza czy łamania kołem. Od późnego średniowiecza do jego obowiązków należały także pewne zagadnienia sanitarne w mieście, zwłaszcza usuwanie padliny. Z czasem kaci w ramach swoich obowiązków mieli łapać bezpańskie zwierzęta.  

      Podczas muzealnej lekcji uczniowie poznali najbardziej wyrafinowane w dziejach ludzkości sposoby zadawania cierpień, bólu, wyciągania zeznań i dokonywania ujm na honorze. Techniki zadawania bólu i sposoby uśmiercania były bowiem rozmaite i charakteryzowały się okrucieństwem. Przez wieki narzędzia śmierci były wpisane w procedurę wymierzania sprawiedliwości, poza tym pozwalały zaspokoić naturalną dla ludzi żądzę zemsty za wyrządzone zło - przestępstwo. Brutalne sposoby egzekucji i publiczne wymierzanie wyroków miały służyć odstraszeniu innych od popełniania przestępstw.

      Uczniowie dowiedzieli się również, że w średniowieczu zawód kata był elitarny, aczkolwiek kat i jego rodzina byli dotknięci utratą czci i dobrego imienia wśród społeczeństwa. Do wykonywania tego zawodu wymagane było posiadanie dużej wiedzy, obejmującej m.in. znajomość anatomii. Odpowiednie wykształcenie było konieczne do właściwego wykonywania obowiązków związanych ze stosowaniem tortur – na etapie przesłuchania musiały być one bolesne, raczej nie wiążące się z trwałym kalectwem, zaś na etapie egzekucji – nie mogły spowodować przedwczesnej śmierci skazanego. 

    • Klasa 1f w CEE
     • Klasa 1f w CEE

     • 23 wrześnie klasa I f wybrała się do CEE. Już na samym początku naszej wyprawy wiele radości dzieciom dostarczyła przejażdżka autobusem komunikacji miejskiej. Podczas zajęć „Uśmiechnięte 4 łapy” uczniowie kl. I f dowiedzieli się jak dbać o zwierzęta domowe i poznali sposoby sprawnej ochrony przed agresywnym psem. Dzieci obejrzały animowany film edukacyjny pokazujący jak przygotować się do posiadania zwierzęcia. Po ciekawych zajęciach uczniowie mogli rozładować pokłady swojej energii bawiąc się na pobliskim placu zabaw. Zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do szkoły. 

     • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • W najbliższy piątek, 1 października 2021 r. obchodzimy XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu w naszej szkole pojawią się patrole egzaminacyjne, które sprawdzą Waszą znajomość tabliczki mnożenia. Powtórz tabliczkę mnożenia, przystąp do egzaminu i zostań Ekspertem Tabliczki Mnożenia. Zachęcamy do udziału we wspólnej zabawie!

     • Uwaga konkurs

     • 27 września przypada rocznica urodzin najwybitniejszego ludowego poety mazurskiego Michała Kajki. Biblioteka szkolna pragnie przybliżyć wszystkim sylwetkę cieśli i działacza ludowego z Ogródka. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji i udziału w konkursie.

      prezentacja

     • Potyczki językowe w SP3

     •           22 września 2021r. odbyły się potyczki językowe, w których udział wzięli uczniowie klas trzecich. Rozgrywki miały charakter lekcji otwartej i zostały zorganizowane przez anglistki p. Marzenę Murzyn, p. Iwonę Szczukę, p. Sylwię Urbańczyk i p. Olgę Waledzik w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków.

           Czteroosobowe drużyny, reprezentanci klas, zmagały się w różnych konkurencjach, wymagających określonej wiedzy językowej oraz wiedzy ogólnej o państwach europejskich. Zadania, przygotowane przez panie anglistki miały formę zabawy i były dostosowane do poziomu wiedzy trzecioklasistów. Polegały one na dobieraniu państwa do prezentowanej flagi i potrawy, rozpoznawaniu piosenek w określonych językach, odgadywaniu haseł krzyżówkowych związanych z zabawkami i kolorami, nazywaniu obrazków zgodnie z literami alfabetu, wskazywaniu wyrazów z określonej kategorii. Ponadto, każda drużyna na koniec rozgrywek miała możliwość zaprezentowania wybranego przez siebie stroju, który odzwierciedlał słynną postać europejską lub barwy wybranego kraju. To zadanie przyniosło wiele radości i satysfakcji pozostałym uczestnikom zajęć, którzy w tym dniu nie tylko obserwowali zmagania swoich kolegów i koleżanek, dzielnie im kibicując, ale też mieli okazję do wykorzystania swej wiedzy i umiejętności językowych, rozwiązując różne zadania leksykalne oraz udzielając odpowiedzi na pytania o państwa i języki.

             Ponadto nauczycielki zaprezentowały gazetkę o Europejskim Dniu Języków, przekazały krótkie informacje o istocie tego święta, dostarczyły wielu ciekawostek o językach oraz pytały ich o efekty i techniki uczenia się języków obcych. I tu również uczniowie nie zawiedli, gdyż ich odpowiedzi były nietuzinkowe i jak najbardziej trafne.

             Wszystkie konkurencje okazały się być bardzo interesującymi dla uczniów, którzy w pełnym skupieniu i zaangażowaniu pracowali nad szukaniem właściwych rozwiązań, a tym samym zdobywaniem punktów. Wśród uczestników potyczek językowych nie było przegranych ani wygranych. Wszyscy okazali się zwycięzcami i zostali obdarowani dyplomem dla klasy, drobnym upominkiem i słodką niespodzianką.

             Tego dnia wszystkim towarzyszyły przyjazna atmosfera, dobry nastrój i radosna chęć do zabawy językowej, a to jest najlepszym sygnałem do tego, by potyczki językowe wpisały się na stałe w nasz szkolny kalendarz imprez.

      M. Murzyn, I. Szczuka, S. Urbańczyk, O. Walendzik

     • Klasa I b w CEE

     • 23 września klasa I b uczestniczyła w CEE w zajęciach edukacyjnych pod hasłem „Uśmiechnięte 4 łapy”. Dzieci dowiedziały się, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia atakiem agresywnego psa. Ćwiczyły pozycję „żółwia”. Obejrzały również film, jak nie należy postępować wobec zwierząt. W ramach akcji dzieci zaniosły karmę dla bezdomnych kotów. Pogoda była ładna i zajęcia zakończyły się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły.

     • 3a i 3b z wizytą w Białymstoku

     • 23 września 2021 r. klasy 3a oraz 3b z wychowawcami udały się na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem programu był Białostocki Teatr Lalek, gdzie uczniowie wspólnie obejrzeli interaktywne przedstawienie pt. „Robot i motylek”. To opowieść o robocie, który zakochuje się w motylku. Spektakl opowiadał o trwałych i głębokich uczuciach, jakie mogą połączyć każdego z nas, a także o bardzo kruchym pięknie, które warto w porę dostrzec. Następnie trzecioklasiści odwiedzili Białostockie ZOO, gdzie mieli okazję zobaczyć miedzy innymi: żubra, niedźwiedzia, jelenie, puchacza, myszołowa czy żbiki. Ostatnim punktem programu była wizyta w Epi Centrum Nauki. Jest to wyjątkowe miejsce, które zaprasza każdego do odkrywania, eksperymentowania oraz rozbudza zainteresowania naukami technicznymi i przyrodniczymi. To był niezapomniany dzień pełen wrażeń…

    • Zajęcia 2c CEE
     • Zajęcia 2c CEE

     • 20 września klasa 2c uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych o liściach i owocach roślin w Centrum Edukacji Ekologicznej. Podczas spotkania uczniowie poznali m.in. budowę i funkcje organów roślin, rozpoznawali różne gatunki drzew po liściach i owocach, dowiedzieli się jak rośliny przystosowują się do różnych sposobów rozsiewania. Uwieńczeniem zajęć były prace plastyczne wykonane z wysuszonych liści.

      Mimo pierwszych poważnych chłodów dzieciom w drodze i podczas spotkania towarzyszył dobry humor.

       

     • 4b w CEE

     • W poniedziałek, 20 września klasa 4b uczestniczyła w zajęciach integracyjnych w CEE. Przy trochę kapryśnej pogodzie, ale w świetnych humorach zjedliśmy też kiełbaski upieczone na ognisku. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do cukierni i delektowaliśmy się słodkimi wypiekami. W świetnych nastrojach wróciliśmy do szkoły. Poniżej fotorelacja. Wychowawczyni klasy 4b.

     • Gratulujemy

     • W IV Szkolnym Turnieju Ełckiej Ligi Szachowej uczniowie naszej szkoły: Franciszek Koprowicz - 5a, Ciszewski Emil - 5d, Drewniak Michał - 5d, Bartnik Miachał - 8a, Nowak Karolina - 3b, Fiodorow Michał - 7a w klasyfikacji drużynowej zdobyli 1 miejsce.

    • Wycieczka 3b do OSPWL Orzysz w Bemowie Piskim
     • Wycieczka 3b do OSPWL Orzysz w Bemowie Piskim

     • 16 września 2021 roku klasa 3b z wychowawczynią Iwoną Chmiel udała się na wycieczkę do Ośrodka  Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. Uczniowie zwiedzili remizę strażacką znajdującą się w jednostce, poznali zawód strażaka. Mieli okazję przymierzyć ubrania, hełmy i inne akcesoria strażackie. Następnie wcielili się w rolę strażaków i operując wężem podłączonym do źródła wody, gasili fikcyjny pożar. Po wizycie u strażaków trzecioklasiści zapoznali się z zawodem żołnierza. Poznali żołnierzy chorwackich, amerykańskich, rumuńskich i angielskich, którzy zaprezentowali im swoje wozy bojowe i ekwipunek. Zasiadając w fotelach pojazdów bojowych, dzieci mogły wcielić się w rolę obrońców kraju. Uczniowie poznali przeznaczenie poszczególnych maszyn oraz zapoznali się z różnymi przyrządami w ich wnętrzu. Trzecioklasiści próbowali swoich sił przy manewrowaniu sprzętem wojskowym. Poznali też historię Ośrodka i dowiedzieli się wielu rzeczy na temat jego funkcjonowania. Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły żołnierzom własnoręcznie wykonane laurki z podziękowaniami za poświęcony im czas. Była to bardzo miła wizyta.     

    • Zajęcia 3d w CEE - „Uśmiechnięte cztery łapy”
     • Zajęcia 3d w CEE - „Uśmiechnięte cztery łapy”

     • 16 września klasa III d uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Centrum Edukacji Ekologicznej, w ramach obchodów Światowego Dnia Zwierząt, pod hasłem „Uśmiechnięte cztery łapy”. Dzieci zaniosły też w ramach tej akcji karmę dla bezdomnych kotów oraz wykonały prace plastyczne na konkurs „Jestem przyjacielem zwierząt”. Zajęcia były bardzo ciekawe. Dzieci zadawały wiele pytań związanych z opieką nad czworonożnymi pupilami. Dowiedziały się także, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia atakiem agresywnego psa (poznały pozycję bezpieczną). Na koniec obejrzały, poruszający emocje, film o tym, jak nie wolno postępować wobec zwierząt.

    • Dzień Kropki w zerówkach
     • Dzień Kropki w zerówkach

     • 15.09.2021 r. w zerówkach królowały kropy, kropki, kropeczki. Kropki na spodniach, spódnicach, koszulkach, bluzkach, opaskach, plecakach. Było kolorowo, „kropkowo” i radośnie! A wszystko po to, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Kropki.  Jest to święto zabawy, kreatywności, wiary w siebie, odkrywania talentów, przełamywania barier i odwagi.

      Dzieci z grupy 0 A0 B najpierw poznały genezę tego święta. Wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki dziewczynka uwierzyła w siebie i odkryła, że jednak coś potrafi i odkryła swój talent.

      Następnie nasi zerówkowicze  przystąpili do zabaw ruchowych, plastycznych i logicznych. Działali, tworzyli – a przynajmniej próbowali, odkrywali swoje talenty. Bo każdy z nas talent ma. Koniec i …kropka.

     • Sprzątanie świata 2021

     • 17 września br. startuje już 28. finał akcji „Sprzątanie świata – Polska”. Koordynatorem kampanii w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Nasza szkoła we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku rozpoczyna akcję już dziś. 

      Zapraszamy Was do udziału w tegorocznej edycji. 

      W wolnej chwili wyjdź w teren i sprawdź, czy w twojej okolicy są miejsca, które trzeba uporządkować. Jeśli możesz, zrób to.

    • Harmonogram wejść i wyjść ze szkoły
     • Harmonogram wejść i wyjść ze szkoły

     • Ia, Ib, Ic - wejście i wyjście główne (I zmiana)

      Id, Ie, If -  wejście i wyjście główne (II zmiana)

      IIa, IIb, IIc, IId, IIe - wejście i wyjście od placu zabaw (II zmiana)

      IIIa, IIIb, IIIc, IIId, IIIe -  wejście i wyjście od placu zabaw (I zmiana)

      VIII, VII, VI, V, IV - wejście i wyjście od strony boiska

       

      Dzieci uczęszczające do świetlicy, oddziały przedszkolne – wejście i wyjście główne.

      Oddział 0a – sala 104 (I zmiana)

      Oddział 0b – sala 104 (II zmiana)

       

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku
    • 87 732 60 40
    • Ełk, ul. Grodzieńska 1 Poland