• Wycieczka do Warszawy

          • 18 maja 2023 r. uczniowie klas 5a, 8c, 8d  wybrali się na wycieczkę do Warszawy.
            Nasza wycieczka do stolicy zaczęła się od spotkania z przewodnikiem lokalnym, który oprowadził nas po warszawskiej Starówce. Podziwialiśmy tam Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Rynek Starego Miasta, Pomnik Warszawskiej Syrenki oraz Pomnik Małego Powstańca. Krakowskim Przedmieściem mijając Pałac Prezydencki, pomnik Adama Mickiewicza czy zabytkowy hotel Bristol dotarliśmy do Grobu Nieznanego Żołnierza a następnie zachwyciliśmy się pięknem Ogrodu Saskiego.Ogromne wrażenie zrobiły na nas Łazienki Królewskie- zespół pałacowo-ogrodowy założony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku. Po obiedzie na Starym Mieście mieliśmy czas na lody i zakup pamiątek. Pomimo początkowo zapowiadającej się deszczowej pogody nasi wspaniali uczniowie odgonili chmury i pojawiło się słońce. To był aktywny dzień, pełen wrażeń i wiedzy o Warszawie!

          • Wycieczka klasy 2b i 2f do Olsztyna

          • 18 maja 2023 r. uczniowie klasy 2b i 2f wczesnym rankiem zgromadzili się przed budynkiemszkolnym i wyruszyli na wycieczkę do Olsztyna. Podróż minęła szybko i była bardzo kształcąca,ponieważ przewodnik opowiedział uczniom o obszarach Natura 2000 znajdujących się na terenie Mazur. Zapoznał dzieci z fauną i florą charakterystyczną dla naszego województwa. Pobyt w Olsztynie zaczęliśmy od zajęć w Muzeum Przyrody. Dzieci poznały zwierzęta zamieszkujące polskie lasy, a podczas zabaw mogły wcielić się w członków wilczej watahy i w pracowite mrówki. Ciekawym doświadczeniem była projekcja w planetarium dotycząca Ziemi i innych planet w Układzie Słonecznym. Nie zabrakło zwiedzania starego miasta i historii jego powstania w nawiązaniu do życiorysu Mikołaja Kopernika. Po zakupie pamiątek i pysznym obiedzie wróciliśmy zmęczeni i zadowoleni do Ełku.

          • Wycieczka do Tykocina

          • 17 maja 2023r. klasy 5b, 5c, 5e w szary, deszczowy dzień wyruszyły szlakiem wielu kultur i religii Podlasia. Pierwszym punktem naszej wycieczki był Tykocin – „ miasteczko bajeczka”,  jak pisała Agnieszka Osiecka. Malowniczo położony nad Narwią  kryje w sobie wiele historycznych ciekawostek . Jedną z nich jest  synagoga – miejsce modlitw i spotkań wyznawców judaizmu i największa spuścizna po zamierzchłych czasach, gdy miasteczko  zamieszkiwali Żydzi. Z  racji tej historii, Tykocin do dziś jest przez to odwiedzany przez rzesze pielgrzymów z Izraela.

             Następnie udaliśmy się do świątyni katolickiej – Kościoła pw. Świętej Trójcy. Nie każdy może jest fanem zwiedzania kościołów, ale trzeba przyznać, że ten robi wrażenie. Świątynia ma styl późnobarokowy i powstawała w latach 1742-1748. Kościół znajduje się w samym centrum Tykocina.  Mieliśmy też okazję zobaczyć  pomnik dedykowany hetmanowi Stefanowi  Czarnieckiemu.

             Kolejnym punktem naszej wyprawy była Sokółka i Muzeum Ziemi Sokólskiej, gdzie dowiedzieliśmy się sporo informacji  na temat kolejnej kultury i religii tych ziem- Tatarów i islamu. Szlakiem Tatarskim przejechaliśmy do Bohonik- to nieduża podlaska wioska, w której ukryty jest ogromny skarb.  Sercem Bohonik jest meczet, wielki zabytek i symbol wyznaniowej wolności.
             Pomimo deszczowej pogody, zadowoleni i w dobrych humorach wróciliśmy do domu.

          • Klasa 7b poznaje historię miasta - „Ełk na fotografii ”

          • 18 maja 2023 roku uczniowie klasy 7b wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach historyczno-fotograficznych w Muzeum Historycznym w Ełku. Wychowankowie zapoznali się z wystawą „Światłem zapisane. Fotograficzna historia Ełku”. Chłopcy i dziewczęta z podziwem i zachwytem patrzyli na stare fotografie, na których starali się odnaleźć  znane nam wszystkim  miejsca  w mieście oraz sławnych ełczan.

            Uczniom bardzo podobał się pobyt w ciemni fotograficznej, gdzie mogli samodzielnie wywołać zdjęcia wcielając się w rolę fotografów. Była to niesamowita lekcji chemii  i historii w praktyce.

            Uczymy się szybciej poprzez działanie, ciekawość i zainteresowanie.

            Warsztaty  te  na długo zapiszą się w pamięci wszystkich uczestników zajęć.

             

          • 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół

          • Święto ustanowione przez ONZ w 2018 roku z inicjatywy Słowenii, aby podkreślić znaczenie tych owadów w pozyskiwaniu żywności i zwrócić uwagę na zagrożenia, które na nie czekają.

            Czy wiesz, że pszczoły są ważnym elementem naszego ekosystemu? Warto pamiętać, że zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Gdyby nie te małe istoty, nie moglibyśmy delektować się smakiem warzyw i owoców czy pić swojej ulubionej kawy. Ich praca ma ogromne znaczenie – zachęcamy do wykorzystania kart pracy i infografiki z narzędziownika do rozmowy o tym, jak ważne są pszczoły dla środowiska i co możecie zrobić w skali mikro, by przyczynić się do ochrony tych małych, pożytecznych owadów.
            22 maja obowiązuje kolor pszczółki 🐝
            lub akcent kwiatowy🌷🌼🌺🌻🌸💮💐 .
            Osoby wyróżniające się odnotowuje gospodarz klasy, przekazując listę wychowawcy w celu zanotowania pochwały w dzienniku. 

            Bzz... bzzzzz....  🐝 
            Samorząd Uczniowski

            karty pracy

          • Maj

          • to czas egzaminów i sprawdzianów, zachęcamy naszych kolegów
            i koleżanki do
             zapoznania się z narzędziownikiem , który pomoże pokonać stres związany z przystąpieniem do trudniejszych testów. 
            Trzymamy 
            ✊
            Samorząd Uczniowski 

          • Akcja "Konwalia" - Może nie toruńskie, ale równie smaczne!

          • Z okazji obchodów 550 rocznicy urodzin naszego wybitnego rodaka Mikołaja Kopernika uczennice z klasy 6b postanowiły podjąć wyzwanie i  zmierzyć się z zadaniem upieczenia specjału, który szczególnie  kojarzy się z miejscem urodzin astronoma –Toruniem. Aby bardziej powiązać nasze działanie z tą postacią, pierniki przybrały kształty typowo kosmiczne – sami zobaczcie!

            Wypieki będą słodkim dodatkiem dla uczestników quizu wiedzy, który odbędzie się już niebawem.

          • Pierwsza pomoc

          • W ramach realizacji projektu „Szkoły promującej zdrowie” 9 maja 2023 r. gościem w naszej szkole był Piotr Żmijewski - ratownik medyczny pracujący w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie Filia w Ełku, który przyjął zaproszenie szkoły i z własnej inicjatywy zaproponował i przeprowadził szkolenie dla uczniów klas drugich z udzielania  pierwszej pomocy.

            Celem zajęć było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

            Ratownik wyjaśnił, na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Uczniowie mogli wykazać się znajomością numerów telefonów alarmowych. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób zgłaszać wypadek. Uczyły się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poznały podstawowe zabiegi resuscytacyjne. Ćwiczyły, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, jak opatrzyć ranę i postępować w przypadku  złamania lub zwichnięcia kończyn oraz zakrztuszenia.

            Wychowankowie bardzo chętnie brali udział w szkoleniu. Z wielką uwagą przyglądali się, jak pan ratownik demonstrował sztuczne oddychanie i masaż serca na przywiezionych przez siebie fantomach. Później dzieci próbowały same udzielać pierwszej pomocy pod bacznym okiem instruktora.

            Po ćwiczeniach na korytarzu szkolnym uczniowie poszli obejrzeć karetkę pogotowia ratunkowego. Drugoklasiści mogli wejść do środka auta i zobaczyć, jak wyposażona jest karetka.

            Pan Piotr bardzo interesująco opowiadał i zaprezentował sprzęty medyczne. Dzieci mogły posłuchać alarmowego sygnału dźwiękowego i poczuć się choć przez chwilę jak ratownik medyczny podczas akcji ratowniczej.

            Uczniowie bardzo serdecznie podziękowali medykowi  za ciekawe, pouczające i cenne spotkanie. Na pewno wiele zapamiętali z praktycznych ćwiczeń pierwszej pomocy i w razie sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia będą potrafili zachować się właściwie.

            Kierujemy wielkie podziękowania do ratownika medycznego, pana Piotra Żmijewskiego za doskonale przeprowadzone szkolenie i współpracę ze szkołą.

        • Trzeciomajowe leporello klas szóstych oraz „żywa flaga SP3”
          • Trzeciomajowe leporello klas szóstych oraz „żywa flaga SP3”

          •    Maj jest miesiącem obfitującym w święta patriotyczne. Z tej okazji uczniowie klas szóstych oraz chętni uczniowie klas piątych wykonali projekty tematyczne metodą aktywizującą – leporello na temat Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 maja.

               Ponadto szkoła została udekorowana w biało-czerwone barwy, a na drzwiach klasopracowni pojawiły się ciekawostki dotyczące Konstytucji 3 maja.

            Warto też przyjrzeć się informacjom w „Kąciku patriotycznym” na temat pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji (gablota przy sali 136).

                 8 maja chętni, uśmiechnięci uczniowie ubrani w biało-czerwone barwy stworzyli żywą polską flagę.

               Wyżej wymienione, najpiękniejsze prace – leporello wzięły udział w mini konkursie szkolnym. Komisja miała niemały problem w wytypowaniu miejsc i wyróżnień, ponieważ wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie. Liczyła się przede wszystkim:

            1. poprawność merytoryczna,
            2. zaangażowanie ucznia (samodzielność),
            3. estetyka pracy,
            4. pomysłowość.

               Decyzją komisji poszczególne miejsca zajęli następujący uczniowie:

            I miejsce–Ewelina Konwiego z klasy 6c

            II miejsce – Łukasz Nitkowski z klasy 6a

            III miejsce – Natalia Lempe z klasy 6c

            Wyróżnienie:

            Emili Grzywa z klasy 6c 

          • POWTÓRKA PRZED EGZAMINEM

          • Zapraszamy do obejrzenia filmów, w których uczennice klasy 8c zaprezentowały wybrane lektury.

            „Opowieść wigilijna” – wywiad przygotowały: Zuzia Bućko, Patrycja Dierżyk i Nadia Turowska pod opieką pani Agnieszki Podwojskiej. link

            „Pan Tadeusz” – prezentację przygotowały: Maja Mrugalska, Kinga Antosiewicz, Julia Łajewska i Marta Filipkowska. link

            „Balladyna” – film przygotowały: Patrycja Dierżyk, Kinga Antosiewicz, Zuzia Bućko i Maja Mrugalska pod opieką pani Agnieszki Podwojskiej. link

          • Spotkanie z ciekawym człowiekiem

          • Uczniowie klasy 4a zaprosili na lekcję wychowawczą p. Roberta Kuczyńskiego. Jest on znanym w Ełku pasjonatem wspinaczek wysokogórskich i kajakarstwa, organizuje również obozy dla dzieci i młodzieży. Jest tez tatą jednego z uczniów- Bartka Kuczyńskiego.

            W swojej działalności pan Robert kieruje się ważną zasadą, że oprócz własnej przyjemności sprawdzania się w trudnych warunkach pozyskuje też fundusze na potrzeby dzieci niepełnosprawnych. Nasz gość zachęcał uczniów do uprawiania sportów, które oprócz sprawności fizycznej uczą odpowiedzialności, współpracy w zespole i pokonywania różnych barier. Dzieci poznały sprzęt, który jest potrzebny do wypraw w wysokie góry, obejrzały ciekawe filmy z wypraw i zadawały wiele pytań.

            Spotkanie odbyło się 27 kwietnia i było bardzo ciekawe.

          • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Jak racjonalnie korzystać z zasobów wody?”

          • 27 kwietnia odbyło się oficjalne wręczenie nagród za udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Jak racjonalnie korzystać z zasobów wody?” Konkurs zorganizowano w ramach programu Aktywni Błękitni – Szkoła przyjazna wodzie, a jego celem było kształtowanie postaw proekologicznych oraz propagowanie oszczędnego korzystania z wody przez najmłodszych.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
            Jest nam niezmiernie miło, że oszczędzanie wody nie jest Wam obce :)

        • Wrzuć co nieco do KOSZYKA SERDECZNOŚCI
          • Wrzuć co nieco do KOSZYKA SERDECZNOŚCI

          •  

            W ramach edukacji społeczno – obywatelskiej proponujemy uczniom SP 3 aktywny udział w akcji charytatywnej KOSZYK SERDECZNOŚCI.

            Prosimy o wsparcie Monaru - Schroniska dla Osób Bezdomnych Markot w Ełku. Pomóżmy osobom w kryzysie bezdomności, uzależnionym, ubogim oraz tym, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

             Zbieramy:

            •  środki czystości (proszki do prania, płyny do naczyń, chemia gospodarcza itp.),
            • środki higieny osobistej (ręczniki, mydło, szampon, szczoteczki, pasta do zębów itp.),
            • męskie ubrania (mogą być używane, ale czyste i w dobrym stanie), bielizna męska itp.,
            • żywność długoterminowa.

            Wyżej wymienione środki i produkty należy dostarczyć do koordynatorki akcji – Bożeny Urban (sala 234) lub do kartonu obok portierni. (zbieramy do końca maja)

          • Dzień Języka Angielskiego w naszej szkole

          • 27 kwietnia 2023 roku odbył się dzień języka angielskiego. Szkoła została pięknie przystrojona w symbole Wielkiej Brytanii, a na tablicach informacyjnych pojawiły się niecodzienne informacje na temat Londynu.

            Dzień ten obfitował w wiele niecodziennych atrakcji. Uczniowie mogli zrobić sobie selfie z wybranymi przez siebie symbolami UK. Dużym powodzeniem cieszył się Big Ben, budka telefoniczna, londyńskie koło oraz charakterystyczne środki transportu: czarny samochód taksi czy czerwony autobus oraz postaci: królowa, książę, strażnik królewski. Rekwizyty zostały wykonane przez uczniów z klasy 4e i uczennice z klasy 8e.

            Dużo frajdy zabawy sprawiło uczniom tworzenie „żywych wyrazów ”. Każda forma podjęcia wyzwania była dobra i właściwa, żeby tylko utworzyć wylosowane słowo. Wyobraźnia uczniów nie miała granic, w postaci leżącej, stojącej czy wręcz akrobatycznej kreowali takie słowa jak: London, Queen, King, Big Ben, Red Rose, Tower Bridge, Wales, Scotland, British.

            Podczas długich przerw rozbrzmiewała muzyka największych zespołów i wykonawców z Wielkiej Brytanii: Queen, Scorpions, the Beatles, Elton John, Adele, Ed Sheeren, Rick Astley, która dodała wszystkim dobrej energii i wpłynęła na poprawę samopoczucia i dobrego humoru.

            W sali językowej chłopcy i dziewczęta mieli także okazję pograć w gry planszowe w języku angielskim, pobawić się w gry słowotwórcze oraz zabawy interaktywne.

            Na lekcjach uczniowie oglądali prezentacje o Wielkiej Brytanii, zawierającą podstawowe informacje, a także ciekawostki i zdjęcia związane ze Zjednoczonym Królestwem oraz zmagali się z łamańcami językowymi, tzw. tongue twisters oraz rozwiązywali różne zadania związane ze świętem Dnia Języka Angielskiego.

            Ponadto 83 chętnych uczniów z klas 4-8 sprawdzało swoją wiedzę na temat Wielkiej Brytanii rozwiązując krótki quiz, który był dopasowany do poszczególnych poziomów klas. Wynik 100% uzyskało dwóch uczniów z klasy czwartej i tylko jeden uczeń z klasy ósmej. Po wysiłku umysłowym, na każdego uczestnika quizu czekała filiżanka angielskiej herbatki i pyszne ciasteczko.

            Społeczność szkolna na długo zapamięta ten wyjątkowy i niepowtarzalny dzień.

            Nauczycielki języka angielskiego doskonale wiedzą, że wiedza jest najlepiej przyswajana poprzez zabawę. Bawmy się i uczmy, a pozytywne emocje i radość uczniów na pewno wzbudzą w nich wewnętrzną motywację do rozwijania zdolności i umiejętności lingwistycznych.

            Dziękujemy wszystkim za pomoc i za zaangażowanie w obchodach dnia języka angielskiego.

            Organizatorzy: M. Murzyn, S. Urbańczyk, I. Szczuka

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku
      • 87 732 60 40
      • Ełk, ul. Grodzieńska 1 Poland
      • ePUAP: /sp3elk/SkrytkaESP