• Podsumowanie projektu POWER

    1 grudnia 2022 r. po południu podsumowaliśmy projekt, który był realizowany przez 20 uczniów naszej szkoły podczas dwutygodniowego pobytu w Katerini – „Ponadnarodowa mobilność uczniów”. W spotkaniu uczestniczyli: p. prezydent Artur Urbański, p. dyrektor Joanna Sokołowska, p. wicedyrektor Agnieszka Gołdowska, p. wicedyrektor Zofia Czarkowska, rodzice uczestników projektu, sami uczestnicy i opiekunowie.

    Uczniowie przedstawili prezentację podsumowującą wyjazd, podzielili się swoimi wrażeniami, zwracając uwagę na korzyści z uczestnictwa w programie. Opowiadali o realizowanych zadaniach projektowych i o wycieczkach. Podzieli się również ciekawymi anegdotami z wyjazdu, opisując swoje doświadczenia z poszczególnych dni pobytu w Grecji. Wybrani uczniowie zaprezentowali także taniec, którego nauczyli się podczas zajęć w greckiej szkole – zorbę. Efekty udziału w projekcje przedstawiono również w postaci wystawy plakatów i fotografii.

    Pan prezydent podziękował pani dyrektor, opiekunom oraz młodzieży za realizację tego projektu. Wyraził zadowolenie z wybranego kierunku mobilności zagranicznej – podczas wyjazdu uczniowie odwiedzili Grecję – gdzie mogli obcować z wielowiekową historią i kulturą – kolebką europejskiej cywilizacji. Następnie wspólnie z panią dyrektor wręczył uczestnikom certyfikaty potwierdzające wspólną realizację zadań z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej.

    14.10.2022 r.

    Niestety jest to już ostatni dzień trwania mobilności, nadszedł czas pożegnań. W szkole podsumowaliśmy projekt pod względem wzrostu naszych kompetencji. Każdy z nas miał za zadanie wypowiedzieć się na temat, jakie kompetencje swoim zdaniem najbardziej rozwinęli.

    Były to piękne dwa tygodnie pełne, niesamowitych wrażeń, malowniczych widoków, radości, nowych przyjaźni, słonecznej pogody i przygód, które zostaną w naszej pamięci na zawsze🌞.

    Po szkole. Wracamy do Polski. Czeka nas podróż przez Macedonię 🇲🇰, Serbię, Węgry  🇹🇯 i Słowację.

    13.10.2022 r. 

    W dzisiejszym dniu pracowaliśmy nad plakatami projektowymi (dokańczaliśmy już powstałe), dopracowywaliśmy prezentację. W szkole również prezentowaliśmy swoje prace. Przerabialiśmy temat dotyczące aktywności fizycznej – jej pozytywne i negatywne aspekty. A jak już temat aktywności fizycznej to rozegraliśmy turniej piłki nożnej⚽️🏃🏆 z greckimi uczniami.

    Następnie odbyła się gra „Awantura o kasę” oraz ceremonia pożegnania. Był to wieczór, wzruszeń, radości😪😪😪😪 w tym dniu zostały również rozdane nagrody za konkurencje, które odbywały się przez cały okres trwania mobilności.

    12.10.2022 r. 

     Poprzedniego dnia tj. 11.10.2022 zapoznaliśmy się z zadami prawidłowego odżywiania, naszym zadaniem było wyznaczenie wartości energetycznie posiłków wyznaczonych przez nauczyciele. Aby sprawdzić naszą wiedzę o wartościach energetycznych przeszliśmy w grupach przez krótki test. Test dotyczył wyznaczenia, który produkt ma więcej kalorii. Następnie rozmawialiśmy na temat zdrowego trybu życia, każdy z nas miał okazję wyrazić własną opinię oraz powiedzieć jak wygląda nasz dzień (jakie posiłki jemy, w jakich godzinach, czy pijemy dużo wody). Nauczyciel nauczył nas również jak obliczać swoje zapotrzebowanie na energię. W ramach zajęć wykonaliśmy również plakat uwzględniający piramidę zdrowego odżywiania 🌞Po wykonaniu zadań wybraliśmy się do portu rybackiego🐟, gdzie podziwialiśmy jachty oraz kutry rybackie⚓🛥🚤. Potem udaliśmy się na spacer po starych torach, które doprowadziły nas do Nowego Pantelejmonu. Po wycieczce wróciliśmy do hotelu na kolację. Był to kolejny słoneczny i fajny dzień.

    Dzisiejszy dzień tj. 12.10.2022 zaczęliśmy od tematu wody i jak bardzo potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W Grecji spodobało nam się to, że woda pitna w hotelu/w mieszkaniach itp., w regionie którym byliśmy płynie prosto z masywu górskiego Olimp, dlatego też wodę można pić z kranu, woda w restauracjach jest darmowa, a w sklepie cena wody nie jest wygórowana (w markecie kosztuje 0,15e!). Uważamy, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w Grecji temperatura osiąga do 40 stopni!, przez co nasze zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Po zajęciach i dyskusjach wykonaliśmy plakat o wodzie.

    Po zajęciach odbyła się olimpiada sportowa. Konkurowaliśmy w bieganiu, pływaniu, torze przeszkód i siatkówce plażowej. Po obiedzie pojechaliśmy na grę miejską do miejscowości Katerini, w trakcie której musieliśmy nawiązać kontakt z mieszkańcami miasta. Wróciliśmy na kolację. Na koniec dnia mieliśmy ognisko i dyskotekę na plaży. To był dzień pełen wrażeń!

    10.10.22

    Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od wizyty w szkole, gdzie na rozruszanie tańczyliśmy narodowe tańce greckie - Zorby i Sirtaki🕺. Następnie w ramach zajęć z historii udaliśmy się do miasta Thessalonik - jednego z największych miast greckich. Poszliśmy na spacer na promenadę, gdzie zobaczyliśmy pomnik Aleksandra Macedońskiego zwanego Aleksandrem Wielkim, czy niezwyciężonym! Dowiedzieliśmy się, że Aleksander Wielki był uwielbianym królem uznawanym za wybitnego stratega i jednego z największego zdobywców w historii – połączył on aż 26 państw! W Thessalonikach mieliśmy okazję zobaczyć budowle ze starożytności, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Nauczyciel opowiedział nam również o wspaniałych zabytkach odkopywanych co jakiś czas przy budowie metra – zabytków jest tyle, że nie mają już miejsc w muzeach, a budowanie metra opóźnia się już o 10 lat! Potem zwiedziliśmy Bazylikę Świętego Dymitra i zobaczyliśmy ruiny agory. Zostaliśmy podzieleni na grupy i naszym zadaniem było dowiedzenie się od mieszkańców na temat: ich życia codziennego, demokracji ateńskiej oraz społeczeństwa spartańskiego. Później byliśmy na obiedzie. Zjedliśmy typowo greckie danie – suflaki, czyli gyros z pitą i frytkami🍟🍗. Na końcu zobaczyliśmy pomnik Arystotelesa i zrobiliśmy sobie tam zdjęcia – każdy z nas potarł też dużego palca Arystotelesa, podobno przynosi to szczęście! 😊  To był kolejny udany dzień

    9.10. 2022 r. 

    Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy wycieczką w kolejne piękne miejsce zwane Kalampaka. Zwiedziliśmy tam wytwórnię ikon, w której poznaliśmy technikę ich wytwarzania. Następnie drogą przypominającą serpentynę🚌, udaliśmy się na Meteory-niesamowite klasztory zawieszone w chmurach. Nieziemskie skały oraz obłędne widoki, to tylko część atrakcji, które mieliśmy okazję zobaczyć. Zwiedziliśmy również klasztor świętego Warlama⛰⛪️. W trakcie jazdy nasza pilotka opowiedziała nam o pięciu innych klasztorach oraz o Mnichach je zamieszkujących. Po wszystkich atrakcjach dzisiejszego dnia zatrzymaliśmy się na obiad w Tawernie, w której jedliśmy typowo greckie dania i słuchaliśmy muzyki lokalnych grajków🪘. W drodze powrotnej odbył się konkurs wiedzy o Grecji. Każdy z nas miał okazję sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć nagrodę. Wróciliśmy do hotelu na pyszną kolację. Wieczorem braliśmy udział w podchodach. Był to dzień pełen niesamowitych wrażeń.🥰

    7.10.2022 r. 

    Dzień zaczęliśmy od w zamku w Platamonas. Zamek wzniesiony w XI wieku leży blisko morza, przez co można zobaczyć żółwie. Po wejściu na zamek można ujrzeć piękny krajobraz. Zamek znany jest z tego, że co roku w sierpniu odbywa się tutaj festiwal Olimpu.

    Tam zaznajomiliśmy się z okresami kulturowymi w starożytnej sztuce greckiej, dziedzinami sztuki, ich najważniejszymi twórcami oraz poznaliśmy idee igrzysk olimpijskich. Bardzo nam się podobało na zamku, dzięki zajęciom w tak ważnym miejscu, mogliśmy na chwile przenieść się do starożytności. Pogoda była piękna i gorąca, więc z niej skorzystaliśmy i po zajęciach udaliśmy się na plażę. Z okazji Dnia Uśmiechu otrzymaliśmy zadanie polegające na zrobieniu uśmiechniętego zdjęcia z gospodarzami hotelu. Szkoła przydzieliła nam różne zadania z projektu POWER, na których realizację mamy określony czas. Efektami podzielimy się wkrótce. Nawiązując do Dnia Uśmiechu przekazujemy nasze uśmiechy rodzicom i całej społeczności szkolnej. Następnie wybraliśmy się do niezwykle pięknej wioski, która jest położona 500 m n.p.m. i zwie się Stary Penteleimon. Trasa była niezwykle kręta, ale nasi wspaniali kierowcy panowie Szymon i Paweł zapewnili nam bezpieczną podróż. Na miejscu wybraliśmy się z przedstawicielem z organizacji przyjmującej i opiekunami, na spacer po okolicy. W miasteczku mogliśmy przejść się do sklepów turystycznych i  kupić  pamiątki u lokalnych Greków oraz robiliśmy zdjęcia pięknym widokom. Do hotelu wróciliśmy z muzycznym przytupem na kolację.

    6.10. 2022 r. wyruszyliśmy do szkoły w Katerini. Na zajęciach początkowo grecki nauczyciel opowiedział nam o historii starożytnej Grecji i mitologii. W dniu dzisiejszym ponownie omawialiśmy bezpieczeństwo w sieci, tym razem każdy z nas przedstawił swoje poglądy na ten temat oraz przedstawialiśmy alternatywy spędzania wolnego czasu. Ostatnie czasy pandemii spowodowały, że technologia poszła bardzo do przodu. Lekcje zdalnie spowodowały, że my sami musieliśmy się szybko dostosować do technologii, nie zawsze dokładnie wiedząc jak bezpiecznie z niej korzystać. Dowiedzieliśmy się również, że szkoła grecka walcząc z używaniem przez młodzież telefonów, wprowadziła zakaz wnoszenia ich na teren szkoły. Każda próba przyniesienia telefonu kończy się jego konfiskatą. Dodatkowo każdy z nas miał podać pomysł na spędzaniu czasu wolnego bez telefonu 😊

    Następnie uczniowie przedstawili nam swój taniec narodowy - Zorbę. Potem wszyscy wspólnie zatańczyliśmy Belgijkę. 💃Po wspaniałym pobycie w szkole powróciliśmy do hotelu na obiad.

    5. 10. 2022 r. 

    Kolejnego dnia programu POWER udaliśmy się do szkoły na kolejne zajęcia z bezpieczeństwa w sieci. W dniu dzisiejszym zaczęliśmy tworzyć mapę zagrożeń i korzyści jakie wynikają z korzystania z Internetu. Mapa powstawała w języku angielskim, dzięki czemu mieliśmy okazję szkolić język angielski nie tylko w mowie, ale też w piśmie. Dodatkowo poznaliśmy geografie, historię Grecji oraz podstawy języka greckiego.  Następnie w ramach zajęć terenowych udaliśmy się do miasteczka Litochoro, z którego wspinaliśmy się pod masyw górski Olimp. Podczas drogi powrotnej podziwialiśmy piękne widoki. Zwiedzaliśmy kolejne miasto, w którym zjedliśmy pyszne lody, oraz kupowaliśmy pamiątki. Poznawaliśmy alfabet i podstawowe wyrażenia komunikacyjne. Oprócz tego uczyliśmy się geografii i historii Grecji. Nasz dzień zakończyliśmy grą zespołową na terenie hotelu. To był kolejny udany dzień.

     

    4.10. 2022 r. 

    Dzisiejszy dzień zaczęliśmy pysznym śniadaniem, na którym można było zjeść tradycyjne dania greckie. Następnie pojechaliśmy na lokalny targ w miejscowości Leptokaria. Na miejscu przedstawiciel ze szkoły greckiej  przydzielił nam zadania polegające na zrobieniu zdjęcia z wybranym produktem, zdobyciu przepisu na tradycyjną grecką potrawę, uzyskaniu odpowiedzi na pytanie o cenę konkretnych przypraw. Mieliśmy wtedy okazję do sprawdzenia swoich umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Po skończeniu zadań odbyły się wspólne zabawy integracyjne oraz poznawaliśmy elementy kultury greckiej. Dodatkowo szkole greckiej dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie korzystać z Internetu, jak wyszukiwać informacji tak aby były one prawdziwe i nie pochodziły z nielegalnych stron.  Wieczorem wybraliśmy się do pobliskiego miasteczka, aby je pozwiedzać.

    3.10. 2022 r.

    Podróż do Grecji minęła nam szybko, bezpiecznie i spokojnie dzięki fantastycznym kierowcom. Dbali oni o nas w czasie podróży, zapewniając nam suchy prowiant, wodę, owoce, przekąski oraz obiad na granicy między Słowacją, a Węgrami. W trakcie podróży autokarem oglądaliśmy ciekawe filmy, słuchaliśmy muzyki i czytaliśmy książki. Przekraczanie kolejnych granic państw nie przysporzyło nam żadnych kłopotów, dzięki czemu dotarliśmy do Katerini przed czasem. Po zakwaterowaniu w pokojach zjedliśmy ciepły posiłek i odbyło się spotkanie organizacyjne. Poznaliśmy przedstawiciela z organizacji przyjmującej oraz ofertę edukacyjną greckiej szkoły. Potwierdziliśmy również harmonogram na najbliższe dni. Po spotkaniu postanowiliśmy wykorzystać słoneczną pogodę na plażowanie i kąpiel w Morzu Egejskim.  Wieczorem wybraliśmy się na spacer do najbliższego miasteczka w celu rozeznania terenu.

    2 października o godz. 2:00 w nocy 20-osobowa grupa naszych uczniów oraz 4 nauczycieli rusza w drogę do Grecji. Spędzą tam 2 tygodnie. Szkoła otrzymała wsparcie z projektu Program POWER kluczem do rozwijania kompetencji. Wyjazd i cały pobyt uczniów dofinansowany jest w 100%.

      

     


    Harmonogram wyjazdu:

    02.10- wyjazd z Polski

    03.10- przyjazd do Grecji w godzinach okołopołudniowych, po przyjeździe do hotelu posiłek i zakwaterowanie, spotkanie organizacyjne na temat BHP, integracja

    04.10-13.10- realizacja zajęć pozaformalnych z rówieśnikami szkoły greckiej, nauka narodowego tańca greckiego, gry i zabawy terenowe, organizacja wieczoru karaoke, wycieczki: Zamek w Platamonas, Meteory ( „skały zawieszone w powietrzu", z Listy światowego dziedzictwa UNESCO), rejs statkiem na wyspę Skhiatos, Palaios Panteleimonas (stara wieś położona na wysokości 500 m n.p.m.), Wąwóz Enipeas (w miejscowości Litochoro), targ w Leptokarii, zwiedzanie miejscowości Katerini

    14.10- podsumowanie projektu, wyjazd do Polski

    15.10- przyjazd do Polski w godzinach popołudniowych

    Hotel w miejscowości Katerini, północna Grecja, link do strony hotelu:

    https://giannoulishotel.gr/

     

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku
   • 87 732 60 40
   • Ełk, ul. Grodzieńska 1 Poland