• Integracja klasy 6b

     • 20 października 2021 roku uczniowie  klasy 6b pod opieką wychowawczyni pani Iwony Szczuki  i pani Aleksandry Bałkowskiej bawili się w ośrodku paintballa lasergowego – Laser Tag C4 w Ełku. Wychowankowie mieli możliwość  poznać się  lepiej  i sprawdzić swoje umiejętności i możliwości współdziałania w grupie. Były to rywalizacje drużynowe połączone z aktywnością fizyczną.  Chłopcy i dziewczęta  integrowali się także w strefie rozrywki,  grając  w  ping ponga, tenisa, koszykówkę  oraz w różne gry planszowe.

      Iwona Szczuka

     • Pasowanie na Zerówkowicza

     • 22 października 2021 r. w grupach 0A i 0B odbyła się bardzo ważna uroczystość - Pasowanie na Zerówkowicza. Dzieci  zaprezentowały przed Panią dyrektor Joanną Sokołowską i Panią wicedyrektor Zofią Czarkowską swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Po części artystycznej złożyły uroczyste ślubowanie. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały dyplomy i słodki upominek.

      Zerówkowiczom życzymy nowych przyjaźni, ciekawych przygód i samych radosnych chwil w szkole.

     • Noc detektywów w bibliotece szkolnej

     • W związku z obchodami miesiąca bibliotek szkolnych w październiku, biblioteka szkolna zaprosiła  kl. 2b na noc w bibliotece 22/23 października 2021 r.W programie było: czytanie książki ,,Tajemnica biblioteki” Martina Widmarka, krzyżówki,  zadania na spostrzegawczość, tajemnicze pudełko,  zabawy sportowe, oglądanie filmu na dobranoc.

     • Różowa Skrzyneczka

     • W  naszej szkole pojawiła się mała różowa skrzyneczka. Zawieszona została na parterze przy toalecie i znaleźć w niej można środki higieniczne niezbędne dla dziewczynek – kobiet w czasie menstruacji. 

      Skrzyneczka ma wspierać kobiety w tych trudnych dniach. Pomysłodawczynie - Fundacja Różowej Skrzyneczki - zabiegają o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. W ogólnie dostępnych miejscach, w szkołach i urzędach, umieszczają skrzynki z zapasem podpasek i tamponów. 

     • „Planszówkowy zawrót głowy w klasie 4e”

     • Dzień Gier Planszowych to nowe święto, które zostało w 2020 roku wpisane do kalendarza świąt nietypowych. W tym roku ma nastąpić druga edycja tego wydarzenia. Klasa 4 E postanowiła się włączyć w celebrowanie tego nowego Dnia, które przypada w tym roku na niedzielę – 10. października.  

      Popularność gier planszowych rośnie z każdym rokiem. Wystarczy spojrzeć na media społecznościowe i na półki sklepów. Można odnieść wrażenie, że gry planszowe kochają dosłownie wszyscy, bez względu na wiek, płeć, zawód czy wykształcenie. To właśnie planszówki pozwalają nam nie tylko odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu, ale też rozwinąć relację z najbliższymi. Wspólne spędzanie czasu przy grach każdemu uczestnikowi daje wiele korzyści. Doskonale odrywa myśli od codziennych trudności, pozwala rozwijać wiedzę, ćwiczyć wyobraźnię i spędzać wartościowy czas z innymi ludźmi. Planszówki to również prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia: planowanie, przewidywanie ruchów przeciwnika, dedukcję, liczenie, zdolności analityczne, a taki trening mózgu przyda się osobom w każdym wieku.  

      W związku z tym dniem klasa 4 E postanowiła pograć w gry planszowe. Na lekcji z wychowawcą wyciągnęli swoje ulubione gry, w miłej, i wesołej atmosferze przeszli do zabawy. Na stolikach szkolnych zagościły gry strategiczne, gry ćwiczące spostrzegawczość  oraz  takie, przy których trzeba wykazać się refleksem. Uczniowie wybierali gry w karty, monopol oraz milionerów w wersji dziecięcej.  Pojawiły się również bardzo znane dorosłym i kojarzące się z dzieciństwem – bierki. Podczas lekcji można było słyszeć salwy śmiechu, a na twarzach uczniów szczery uśmiech i zadowolenie.

      Granie w planszówki jest sposobem na świetną rozrywkę, ale też na spędzanie wolnego czasu w gronie znajomych i rodziny, zwłaszcza w jesienne, długie wieczory. Zachęcamy wszystkich – małych i dużych do wspólnej zabawy. Na pewno powtórzymy jeszcze taki dzień i pogramy w planszówki.

      M. Cybulska - Ryciuk

    • Wycieczka 3c i 3d do Epi-Centrum Nauki i Eksperymentu
     • Wycieczka 3c i 3d do Epi-Centrum Nauki i Eksperymentu

     • 7 października klasy III c i III d wybrały się  na wycieczkę do Białegostoku, do Epi-Centrum Nauki i Eksperymentu. Miejsca, które zaprasza do aktywnego odkrywania, rozbudza zainteresowanie naukami technicznymi i przyrodniczymi, pobudza kreatywność, a także prowokuje do zadawania pytań i kwestionowania odpowiedzi. Wszystko po to, aby łatwiej było zrozumieć otaczający nas świat i prawa nim rządzące.

          Wycieczka była ciekawa i niezwykle ekscytująca. Bawiąc się fantastycznie, wykonywaliśmy wiele eksperymentów i doświadczeń. Ciągle się działo! Każdy znalazł coś dla siebie. Przenieśliśmy się do innego świata – świata nauki. Uczyliśmy się poprzez działanie. Konfucjusz miał rację, gdy mówił: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

     • Konkurs Polska moja Ojczyzna

     •  5 października 2021 roku, z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Polsce ,, Polska- moja Ojczyzna”. Wzięli w nim udział uczniowie klas II i III.  Celem konkursu było m.in. rozbudzanie uczuć patriotycznych, rozwijanie zainteresowania historią naszego kraju, pogłębienie wiedzy o wielkich Polakach. Uczestnicy musieli wykazać się  wiedzą z zakresu historii, a także najnowszych wydarzeń  oraz geografii Polski. Tematyka obejmowała: symbole narodowe, władze państwowe, podział administracyjny kraju, dawne stolice Polski, najważniejsze  zabytki, położenie Polski w Europie, nazwy państw sąsiadujących z Polską,  wydarzenia historyczne,  daty świąt  państwowych. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek z logo Wojska Polskiego.                                                                                                

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

      Wyniki konkursu

    • Klasa 8f na Zielonej Szkole
     • Klasa 8f na Zielonej Szkole

     • W dniach 29 września - 1 października uczniowie klasy 8f wybrali się wraz z wychowawcą - panią Marzeną Murzyn i opiekunem - panią Ewą Marcińczyk do Starych Juch na Zieloną Szkołę do Ośrodka Wypoczynkowego „Sowa”. Celem wyjazdu było zintegrowanie zespołu klasowego, zacieśnienie i odbudowanie więzi, relacji, które podczas edukacji zdalnej nieco osłabły oraz kształcenie aktywnej, życzliwej i efektywnej współpracy między uczniami. Wszystkie cele udało nam się w pełni zrealizować. Podczas wyjazdu braliśmy udział w różnych zajęciach, grach, zabawach. Urządzaliśmy piesze wycieczki, zwiedzaliśmy okolicę, uczyliśmy się udzielać pierwszej pomocy, poznawaliśmy zawody, nazywaliśmy swoje uczucia i emocje. Jako zgrana klasa sprawiedliwie i chętnie dzieliliśmy się obowiązkami. Były dyżury przy przygotowaniu posiłków oraz sprzątaniu. Nikt nie migał się od swoich zadań i każdy starał się pomagać, co wpłynęło na poczucie jedności, solidarności i przyjaźni między nami. Atrakcyjnymi były także dla nas ognisko, dyskoteka oraz spędzanie wspólnego czasu w dowolny sposób, który wykorzystaliśmy na zabawy w ogrodzie lub w ośrodku. Dodatkowo 30 września uczciliśmy Święto Chłopców poprzez występ dziewcząt, które na jeden wieczór wcieliły się w wybranych kolegów z klasy, prezentując przed nimi ich sylwetki, sposób bycia, ubierania się, mówienia w nieco krzywym zwierciadle. Występ został wzbogacony również o piosenki, wiersze, tańce, życzenia i słodkie upominki dla chłopców. W czasie tego wieczoru nie zabrakło elementów zaskoczenia, dobrego humoru i świetnej zabawy. Wszyscy byliśmy radośni, szczęśliwi i cieszyliśmy się ze swojej obecności, długo wspominając nasze różne przygody klasowe. Pani Marzena i Pani Ewa były z nas bardzo zadowolone, ponieważ nie sprawialiśmy problemów. Wykazaliśmy się aktywnością w działaniach, wzajemną życzliwością, zdyscyplinowaniem, punktualnością, chęcią pomocy, umiejętnością słuchania i dojrzałością. I podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym nie chcieliśmy wracać do domu i żałowaliśmy, że czas tak szybko nam minął, ale wiedzieliśmy, że był to bardzo udany pobyt, który na długo zostanie w naszej pamięci.

    • Ślubowanie klas I
     • Ślubowanie klas I

     • 1 października 2021 r. w naszej szkole w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie klas pierwszych.  W obecności dyrekcji szkoły, zaproszonych gości i rodziców dzieci zaprezentowały swoje umiejętności. Egzamin zdały z wyróżnieniem. Aktu pasowania małych bohaterów tego spotkania na uczniów szkoły dokonali: Zastępca Prezydenta Miasta Ełku – Artur Urbański, wizytator Delegatury  Kuratorium Oświaty w Olsztynie – Anna Krysztopa oraz Dyrektor szkoły – Joanna Sokołowska. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, słodkie upominki i pluszowe misie z logo naszego miasta.

      Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już pełnoprawnymi uczniami. Życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!

    • Piknik Języka Niemieckiego
     • Piknik Języka Niemieckiego

     • 29.09.2021 r. na posesji MOS w Ełku odbył się Piknik Języka Niemieckiego, w którym uczestniczyli chętni uczniowie naszej szkoły z klas 8. 

      Pogoda nam dopisała, więc w pełni mogliśmy korzystać z uroków jesiennej aury i w przyjaznej atmosferze pouczyć się języka niemieckiego w troszkę innej formie niż na co dzień.  

      Uczniowie rozwiązywali różne zadania testujące znajomość słownictwa w postaci gier i zabaw językowych, takich jak kalambury, łamańce językowe, rymowanki, zabawy ruchowe itp. 

      Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczestnikom i miło spędzony czas. 

      Organizatorki

      Karolina Szumska

      Anna Milewska 

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • 1 października 2021 r. odbył się w naszej szkole XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Patrole egzaminacyjne sprawdziły wiedzę z tabliczki mnożenia wśród chętnych obecnych uczniów w szkole i nauczycieli. Dziękujemy za udział w zabawie i gratulujemy wszystkim Ekspertom Tabliczki Mnożenia.

    • 2a sprząta świat
     • 2a sprząta świat

     • Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można!

      29 września uczniowie kl. II a wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie świata. Dzieci zaopatrzone w worki i rękawiczki usunęły śmieci zalegające w naszej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Były to butelki, puszki, kartony, a nawet…. stary but i rozkładane krzesło. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone śmieci stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla przyrody. Nie sprzątnęliśmy całego świata, ale ten nasz – najbliższy, malutki światek.

     • Mroki życia w średniowieczu

     • 24 września 2021 r. wychowankowie klasy 8c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ełku pod opieką p. Krzysztofy Sokołowskiej odwiedzili Muzeum Historyczne w Ełku, gdzie uczestniczyli w otwartej lekcji muzealnej - Mroki życia w średniowieczu.

      Zajęcia poprowadził pan Dariusz Jurczak z Działu Edukacji Muzeum Historycznego w Ełku, który opowiedział o urzędzie kata i dawnych narzędziach tortur. Poza tym uczniowie zwiedzili przygotowaną w parowozowni wystawę -„Średniowieczne tortury” prezentującą wybór narzędzi tortur używanych w średniowiecznej Europie.

      Wychowankowie dowiedzieli się, że tortury stosowano już w starożytności. Były bowiem zarówno elementem śledztwa, jak i karą, która najczęściej kończyła się śmiercią skazańca. Zależały w średniowieczu od pochodzenia skazanego. Kat oprócz wykonywania wyroków śmierci zajmował się również przesłuchiwaniem podejrzanych, torturowaniem, wymierzał kary chłosty, pręgierza czy łamania kołem. Od późnego średniowiecza do jego obowiązków należały także pewne zagadnienia sanitarne w mieście, zwłaszcza usuwanie padliny. Z czasem kaci w ramach swoich obowiązków mieli łapać bezpańskie zwierzęta.  

      Podczas muzealnej lekcji uczniowie poznali najbardziej wyrafinowane w dziejach ludzkości sposoby zadawania cierpień, bólu, wyciągania zeznań i dokonywania ujm na honorze. Techniki zadawania bólu i sposoby uśmiercania były bowiem rozmaite i charakteryzowały się okrucieństwem. Przez wieki narzędzia śmierci były wpisane w procedurę wymierzania sprawiedliwości, poza tym pozwalały zaspokoić naturalną dla ludzi żądzę zemsty za wyrządzone zło - przestępstwo. Brutalne sposoby egzekucji i publiczne wymierzanie wyroków miały służyć odstraszeniu innych od popełniania przestępstw.

      Uczniowie dowiedzieli się również, że w średniowieczu zawód kata był elitarny, aczkolwiek kat i jego rodzina byli dotknięci utratą czci i dobrego imienia wśród społeczeństwa. Do wykonywania tego zawodu wymagane było posiadanie dużej wiedzy, obejmującej m.in. znajomość anatomii. Odpowiednie wykształcenie było konieczne do właściwego wykonywania obowiązków związanych ze stosowaniem tortur – na etapie przesłuchania musiały być one bolesne, raczej nie wiążące się z trwałym kalectwem, zaś na etapie egzekucji – nie mogły spowodować przedwczesnej śmierci skazanego. 

    • Klasa 1f w CEE
     • Klasa 1f w CEE

     • 23 wrześnie klasa I f wybrała się do CEE. Już na samym początku naszej wyprawy wiele radości dzieciom dostarczyła przejażdżka autobusem komunikacji miejskiej. Podczas zajęć „Uśmiechnięte 4 łapy” uczniowie kl. I f dowiedzieli się jak dbać o zwierzęta domowe i poznali sposoby sprawnej ochrony przed agresywnym psem. Dzieci obejrzały animowany film edukacyjny pokazujący jak przygotować się do posiadania zwierzęcia. Po ciekawych zajęciach uczniowie mogli rozładować pokłady swojej energii bawiąc się na pobliskim placu zabaw. Zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do szkoły. 

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku
   • sp3@elk.edu.pl
   • 87 732 60 40
   • Ełk, ul. Grodzieńska 1 Poland