• Wyniki szkolnego konkursu „Spelling Competition”

     • 27 lutego 2023 r. odbyła się III edycja szkolnego konkursu literowania w języku angielskim. Wydarzenie adresowane było do uczniów klas IV.

      Walka o pierwsze miejsce była bardzo zacięta, a uczestnicy wykazali się niebywałymi umiejętnościami językowymi.

      Ostatecznie to przedstawiciele klasy IV D zostali mistrzami !

      Zwycięzcy:

      • Karolina Trzonkowska
      • Lena Litwicka
      • Jakub Czajkowski

      Uczestnicy otrzymali słodki upominek, a najlepsza trójka konkursu drobne nagrody rzeczowe.

      Wszystkim dziękujemy za świetną rywalizację !

      CONGRATULATIONS !

     • Projekt „Czysta woda zdrowia doda”

     • W ramach realizacji projektu „Czysta woda zdrowia doda” zainicjowanego przez WM OW NFZ w naszej zerówce odbył się 21.02.2023 r. „Dzień Wody”. Zostało  przeprowadzone zajęcie o charakterze warsztatowym. Jego  celem było: zachęcanie do picia czystej wody zamiast napojów słodzonych, doskonalenie wiedzy  dzieci na temat funkcji wody w organizmie ludzkim, analizowanie składu coca-coli, wody smakowej oraz mineralnej, soku warzywno-owocowego pod kątem ilości dodanego cukru oraz nauka przyrządzania smacznej wody z dodatkiem dostępnych owoców, warzyw i ziół. Warsztaty służyły nie tylko zdobyciu wiedzy, ale były również wspaniałą okazją do prowadzenia doświadczeń, eksperymentów i wspólnej zabawy. Takie działanie powinno zaowocoawać podniesieniem świadomości dzieci na temat wody w diecie i życiu człowieka, tym samym dając szansę na zdrowsze i dłuższe życie.

     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

     • 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To coroczne święto zostało ustanowione, aby upamiętnić historię pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji (domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego).

      We wtorek zostały zorganizowane gry i zabawy językowe. Uczniowie mogli zapoznać się z informacjami i ciekawostkami na temat języka ojczystego. Plakaty okolicznościowe wykonane przez uczniów klas 4-8 ozdobiły korytarze naszej placówki. Uczniowie dowiedzieli się z nich między innymi o tym, ilu jest użytkowników języka polskiego na całym świecie, o wyjątkowości naszego alfabetu czy jak brzmiało pierwsze zdanie w języku ojczystym.

      Podczas trzech długich przerw lekcyjnych uczniowie grali w planszówki, wykazywali się znajomością zasad ortograficznych czy gramatycznych oraz próbowali swoich sił w odczytywaniu łamańców językowych. Przygotowane zadania cieszyły się dużym zainteresowaniem.

     • Głos młodego pokolenia

     • „Głos młodego pokolenia” – pod takim hasłem 17 lutego odbył się XXVIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w którym reprezentanci naszej szkoły zdobyli wiele nagród. W kategorii recytacja Julia Fiodorow z klasy 8a, deklamująca „Niebo złote ci otworzę” K. K. Baczyńskiego oraz „Niektórzy lubią poezję” W. Szymborskiej, uzyskała III miejsce. II miejsce w kategorii plastycznej przypadło Joannie Kowalewskiej również z klasy 8a za niezwykle dojrzałą pracę ukazującą życie młodego pokolenia. W konkursie świetnie wypadli młodzi historycy, zdobywając 3 pierwsze miejsca w kategorii historycznej. Konkursowicze mieli za zadanie opisać dzień z życia warszawskiego powstańca. I miejsce zdobył Piotr Wawrzyniak z 6c, II Marcel Laskowski z 8b, natomiast III Agata Dobkowska z 8b. Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!

     • Przybij piątkę nauce

     • 19 lutego przypada dzień Nauki Polskiej, a rok 2023 jest rokiem Mikołaja Kopernika. 

      Z tej okazji Samorząd Uczniowski zachęca całą społeczność szkolną do:

      - zapoznania się z informacjami o naszym wybitnym naukowcu Mikołaju Koperniku, które będą umieszczone na tablicy informacyjnej "Działamy wspólnie - Samorząd Uczniowski",

       - udziału w cyklu "Przybij piątkę nauce"- celem projektu jest inspirowanie wszystkich, którzy kochają naukę, dokonaniami wybitnych polskich badaczy oraz wzmocnienie zainteresowania naukowymi metodami poznawania rzeczywistości  Link do projektu ,

      - udziału w szkolnym quizie wiedzy o Mikołaju Koperniku (czwartek),

      - udziału w szkolnym konkursie plastycznym "Niebo Kopernika widziane Twoimi oczami", 

      (format i technika pracy dowolna, podpisane prace proszę dostarczyć do opiekunów samorządu p. M.Sobolewskiej lub p. K.Szumskiej do piątku 24.02.2023 r.),

      - przebrania się 24 lutego (piątek) za dowolnego polskiego naukowca (osoby przebrane otrzymają pochwałę).

      Chcemy, aby obchody tego święta w naszej szkole mogły stanowić inspirację dla naszych uczniów do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.

     • SP 3 Monarowi

     • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

      św. Jan Paweł II

      SP 3 Monarowi

      16 lutego, w tłusty czwartek w naszej szkole został zorganizowany charytatywny kiermasz ciast na rzecz Stowarzyszenia MONAR Schroniska dla Osób Bezdomnych MARKOT w Ełku. Zainteresowanie akcją przerosło wszelkie oczekiwania. Na stoisku pojawiły się: pączki, faworki, babeczki, rogaliki, muffinki, ciastka, i różnorodne wypieki. Dochód z wydarzenia w kwocie 2820,98zł został przekazany Monarowi przez delegację uczniów oraz rodziców. Kiermasz mógł się odbyć dzięki pomocy całej społeczności szkolnej.

              Dziękujemy wszystkim rodzicom i uczniom za pomoc w przygotowaniu tego jakże bardzo pozytywnego „zamieszania".

                                                                                                                  Wychowawczyni klasy 5a

                                                                                                                                     Bożena Urban

     • Wyniki Międzyszkolnego konkursu na „Najpiękniejszą Kartkę Walentynkową”

     • „Love does not consist of gazing at each other, but in looking
      outward together in the same direction.”

      Antoine de Saint-Exupéry, Airman’s Odyssey

      17 lutego 2023 r. został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową w języku angielskim. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV – VI. Dzieci biorące udział w konkursie miały za zadanie wykonać kartkę według własnego pomysłu i napisać w niej piękne życzenia w języku angielskim.

      Wszystkie prace były bardzo kreatywne i wykonane różnymi technikami plastycznymi.

      Ostatecznie komisja postanowiła wyróżnić następujące prace:

      I miejsceKarolina Hybsz 6c (SP3), Julia Podlecka 6 (SP 7)

      II miejsceBartosz Kulbacki 6c (SP 5), Hanna Mikucka (SP3)

      III miejsce Barbara Choromańska 4b (SP3)

      Autorzy prac otrzymają drobne nagrody rzeczowe i słodkie upominki.

      WSZYSTKIM uczestnikom serdecznie gratulujemy.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

     • 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

      Święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. przypomina o bogactwie i znaczeniu języków narodowych, podkreśla różnorodność językową na świecie, zwraca uwagę na potrzebę dbałości o język, którym posługujemy się na co dzień.

      Język polski jest językiem ojczystym dla ponad 45 milionów osób, z czego   ok. 38 milionów mieszka w Polsce. Językiem polskim posługują się liczne grupy Polaków lub osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami Polski.

      Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków.  Obecnie polski alfabet składa się z 32 liter. Dziewięć z nich ma znaki diakrytyczne, czyli graficzne znaki występujące w wielu systemach pisma, umiejscowione nad lub pod literą albo obok lub wewnątrz niej.

      Co ciekawe, do polskiego alfabetu nie zaliczamy liter: q, v oraz x. Występują one bowiem jedynie w wyrazach zapożyczonych z języków obcych.

      W tym roku w naszej szkole w najbliższy wtorek (21.02.2023 r.) będziemy świętowali Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

      1. Na lekcjach języka polskiego zaprezentujemy ciekawostki związane z naszym językiem.
      2. Będziemy rozwijać słownictwo, ćwiczyć poprawność ortograficzną.

      Podczas trzech długich przerw lekcyjnych chętni uczniowie będą mogli: wziąć udział w grach i zabawach językowych ( sala 133 ), zmierzyć się z łamańcami językowymi (sala 134) oraz wykazać się wiedzą na temat poprawności językowej (korytarz szkolny między salami 133 i 134).

      Z okazji Dnia Języka Ojczystego przedstawiamy kilka ciekawostek o języku polskim.

      Tym, z czego język polski słynie, jest duża liczba spółgłosek, zwłaszcza szumiących i syczących. Do najtrudniejszych polskich słów dla obcokrajowców należą:

      • chrząszcz
      • drożdżówka
      • księżniczka
      • następstw
      • pszczoła
      • szczęście
      • szczypczyki
      • bezwzględny
      • świerszcz
      • źdźbło
      • trzcina

      Klasycznym przykładem zbioru trudnych polskich słów jest zabawna fraza, wymyślona przez Jana Brzechwę: W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie. Jest też zdanie: W czasie suszy szosa sucha. A może ktoś pokusi się o utworzenie zabawnego zdania z wymienionych wyżej słów?

      Słowo "żółć" z kolei jest najdłuższym wyrazem, skonstruowanym wyłącznie z liter, których próżno szukać w obcych alfabetach.

      Jakie są najdłuższe polskie słowa?

      Okazuje się, że znalezienie najdłuższego polskiego słowa nie jest proste, ponieważ wątpliwości mają nawet najznamienitsi językoznawcy. Oto niektóre z nich:

      • pięćdziesięciogroszówka
      • dźwiękonaśladownictwo
      • europarlamentarzysta
      • dwudziestogroszówka
      • dziesięciogroszówka
      • niepodległościowiec
     • Wyniki konkursu „Serce dla dziadków”

     • 10 lutego zostali zaproszeni do naszej szkoły laureaci Międzyszkolnego Rodzinnego Konkursu Plastycznego „Serce dla dziadków”. Pani dyrektor Joanna Sokołowska wręczyła nagrody ufundowane przez ełcką firmę Parkiecik oraz kino Planet Cinema. Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy, zaś fundatorom dziękujemy za wspaniałe upominki.

     • Wizyta nauczyciela wychowania przedszkolnego w klasie 2f

     • Dziś odwiedziła nas Pani Agnieszka Kiluk, która na co dzień pracuje w przedszkolu „Słoneczna Ósemka”. Wraz z trzema uczennicami przygotowała teatrzyk pt. „Pinokio”. Pani Agnieszka po prezentacji i omówieniu przedstawienia opowiedziała o swojej pracy i przeprowadziła kilka zabaw integracyjnych. Uczniowie byli zachwyceni wizytą nauczycielki. Znaczna część dzieci zatęskniła za czasami przedszkolnymi, a nawet za leżakowaniem.

     • 14 Lutego Święto Zakochanych -Walentynki!

     • Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii jak i wzmocnienia przyjaźni.

      Z tej okazji Samorząd Uczniowski ogłasza otwarcie POCZTY WALENTYNKOWEJ.
      Jeżeli masz w Szkole swoją Walentynkę, chcesz komuś złożyć życzenia, kogoś lubisz lub ktoś się Tobie podoba, bierz się do pracy…
      WYŚLIJ WALENTYNKĘ!

      Zaadresowane życzenia (imię, nazwisko, klasa) należy wrzucać do skrzynki pocztowej, która znajduje się w szkolnej portierni. Walentynki zostaną rozdane 14 lutego.

     • Dzień Bezpiecznego Internetu

     • www.saferinternet

      Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku odbył się 7 lutego, pod hasłem „Działajmy razem!”.

      W ramach obchodów w szkole odbyło się spotkanie integracyjne klas I- III, podczas którego m.in. przypomniano dzieciom o konieczności bycia kulturalnym w Internecie, czy o kierowaniu się zdrowym rozsądkiem podczas czytania  informacji. Uczestnikom, uświadomiono również, jakim pożeraczem czasu są urządzenia cyfrowe, i jak łatwo można się od nich uzależnić.

      Podczas spotkania szukano sposobów na przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom związanym z nadużywaniem mediów cyfrowych. Padło wiele ciekawych propozycji, które miejmy nadzieję zastąpią chwile spędzane przy ekranie, bo jak śpiewały dzieci: „Świat realny jest genialny”.

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku
    • 87 732 60 40
    • Ełk, ul. Grodzieńska 1 Poland
    • ePUAP: /sp3elk/SkrytkaESP