• Teatr cieni Karagöz

     • 26 października 2022r.  klasa p. Agnieszki Podwojskiej oglądała teatr cieni  pt.„Magiczne drzewo”, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku. Przedstawienie przygotował Albert Kwiatkowski, archeolog i iranista. Pan Albert współprowadzi, wpisany na listę UNESCO, tradycyjny turecki teatr cieni – Karagöz.

      Klasa 5D miała okazję nie tylko podziwiać spektakl, ale również próbować sił z drugiej strony sceny. Ciekawostką jest to, że postacie do teatrzyku wykonane  są ze skóry.

      Teatr Karagöz - wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO turecki teatr cieni Karagoz to jedna z kilku tego typu tradycyjnych technik teatralnych, jakie możemy spotkać w Azji. Teatr ten od swoich początków aż do końca XIX wieku był w Turcji jedną z najbardziej popularnych rozrywek.

    • „Szkoła pamięta”
     • „Szkoła pamięta”

     • „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się na kartach historii. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

      Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności....więcej

     • 4D w Konsulacie św. Mikołaja w Kętrzynie

     •   Podczas kupowania bombek i ozdób choinkowych mało kto z nas zastanawia się, gdzie i jak one powstały. Dlatego też 24 października 2022 r. wychowankowie klasy 4D ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku odwiedzili Konsulat św. Mikołaja w Kętrzynie, który mieści się w starej wytwórni ozdób choinkowych. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych, od szklanej rurki do gotowego produktu, jaki możemy spotkać na sklepowych półkach.

        Na wychowanków czekało mnóstwo atrakcji, w tym zajęcia praktyczne. Najpierw uczniowie zwiedzili wytwórnię, w której Elfy - pomocnicy św. Mikołaja własnoręcznie przygotowują bombki. Dzieci otoczyła fantastyczna atmosfera Świąt Bożego Narodzenia. Wszędzie stały choinki, świąteczne figurki, wisiały różnobarwne bombki, świąteczne obrazki i kartki. Uczniowie dowiedzieli się, że w fabryce bombek święta trwają przez cały rok.

        Dzieci zobaczyły, w jaki sposób ze szklanej rurki powstają bombki o różnych kształtach, np. sopelki, kule, misie, serduszka, szyszki. Chętni uczniowie mogli również wydmuchać własną bombkę. Okazało się, że nie jest to wcale łatwe zadanie.

        Uczestnicy wycieczki musieli wykazać się kreatywnością. Każdy bowiem otrzymał po cztery szklane bombki, które należało samodzielnie udekorować wedle własnego pomysłu. Wychowankowie nanosili na szkło specjalny klej, po czym przy pomocy różnokolorowego brokatu tworzyli swoje wymarzone wzorki. Wnętrza bombek wypełniali kolorowymi piórkami. Dzięki specjalnym maszynom mogli umieścić na swojej ozdobie napisy, wzory, a także stworzyć pluszową bombkę.

        Po zakończeniu zajęć praktycznych, uczniowie pozostawili swoje dzieła do wyschnięcia. Ten czas wykorzystali na zwiedzenie komnaty i krainy św. Mikołaja, gdzie zabawa nie ma końca. Chętni wychowankowie skorzystali również z możliwości napisania i wysłania listu do Świętego.

        Następnie dzieci wraz z Pierwszym Elfem udały się do muzeum bombek mieszczącego się na poddaszu fabryki. Na wystawach zobaczyły prawie 60-letnie bombki. Wszędzie stały świąteczne figurki, przystrojone choinki i kosze z różnorodnymi ozdobami świątecznymi. Dzieciom podobała się Królowa Lodu, którą otaczały zamienione w lód zwierzęta oraz piękna biała suknia panny młodej, wykonana w całości z bombek.

        Po obejrzeniu wystaw każdy wychowanek otrzymał od św. Mikołaja lizaki. Następnie uczniowie wrócili do pozostawionych bombek, żeby je dokończyć. Pomocnicy Świętego poobcinali w nich końcówki oraz włożyli zawieszki. Każda ozdoba świąteczna została bezpiecznie zapakowana.

        Na koniec wycieczki dzieci odwiedziły przyzakładowy sklepik, w którym mogły zakupić bombki do domu. Różnorodność znajdujących się tam świątecznych ozdób niejedną osobę przyprawiła o zawrót głowy.

        Dzieci powróciły do domu z ogromem wrażeń oraz z własnoręcznie wykonanymi bombkami. Będą one nie tylko pięknie zdobić ich choinki, ale na pewno przypominać o niezwykłej przygodzie, jaką uczniowie klasy4D przeżyli podczas wizyty w Konsulacie św. Mikołaja w Kętrzynie.

       

                                                                                                                                Krzysztofa Sokołowska SP3

     • Noc w bibliotece

     • W związku z obchodami miesiąca bibliotek szkolnych w październiku biblioteka szkolna zaprosiła  kl. 2D  na noc w bibliotece 21/22 października 2022 r.
      W programie było: zwiedzanie szkoły nocą z latarkami, czytanie książek z serii Mama Mu J. Wieslander, zadania na spostrzegawczość, tajemnicze pudełko, podchody zakończone w bibliotece , zabawy sportowe, z wykorzystanie sprzętu sportowego i oglądanie filmu na dobranoc.

     • Podziękowanie

     • Serdecznie dziękujemy Całej Społeczności Szkolnej za ogromne wsparcie  akcji „Kremówka papieska”. Kolejny już raz mogliśmy liczyć na Wasze serca otwarte na potrzeby innych. Dzięki Waszej pomocy i zaangażowaniu udało Nam się zebrać kwotę 2500,95 zł. Pieniądze te będą przeznaczone na  potrzeby naszych uczniów.

      Jeszcze raz bardzo dziękujemy. Dobro powraca!

     • KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE ZDJĘCIE PATRIOTYCZNE

     • Przed nami 104. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Każdy z nas – Polaków nosi w sobie poczucie przynależności narodowej, w różny sposób utożsamia się z Ojczyzną, okazuje patriotyzm.

      Ogłaszamy konkurs dla wszystkich uczniów naszej szkoły - od klasy 0 do klas 8.

      Zrób zdjęcie, na którym zaakcentowane będzie to, że Twoją Ojczyzną jest Polska, że jesteś dumny z symboli narodowych, że starasz się być patriotą  w XXI wieku. Zdjęcie może ukazywać Ciebie, Twoją rodzinę, miejsca z różnych stron Polski, symbole narodowe itp.

      Jury wybierze najlepsze zdjęcia, z których powstanie aranżacja z okazji obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości na holu głównym szkoły.

      Chcesz, aby Twoje zdjęcie znalazło się wśród wybranych?

      Przyłącz się do SZKOLNYCH OBCHODÓW TYGODNIA PATRIOTYCZNEGO!

       REGULAMIN KONKURSU:

      Cel konkursu:

      • Ideą konkursu jest uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz ukazanie Polski i Polaków w XXI wieku.
      • Celem konkursu jest opowiedzenie poprzez fotografię, jak wyrażamy to, kim jesteśmy, poczucie przynależności narodowej, patriotyzmu. Zdjęcia mogą prezentować nas, naszą rodzinę, nasze najbliższe otoczenie lub dalsze – poznawane podczas podróży po Polsce.
      • Poprzez konkurs chcemy również propagować patriotyczne postawy obywatelskie.
      • Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku.

      Zgłaszanie prac konkursowych 
      Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie. Wywołane zdjęcie o wymiarach 10cm x 15cm należy dostarczyć do organizatorów.  Zdjęcie na odwrocie opisujemy imieniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą. Dodatkowo przez aplikację MS Teams do: p. Krzysztofy Sokołowskiej lub p. Agnieszki Podwojskiej lub p. Moniki Cybulskiej – Ryciuk przesyłamy wersję elektroniczną zdjęcia/skan. W tytule wiadomości należy podać: konkurs fotograficzny oraz w wiadomości podać imię i nazwisko ucznia, klasę.
      Dostarczanie i przesyłanie prac (zdjęć) do 10  listopada 2022 r.

      Postanowienia ogólne regulaminu:
      1. Prace mogą być wykonane zarówno aparatami fotograficznymi jak i telefonami komórkowymi lub tabletami.
      2. Fotografia powinna posiadać jednego autora.
      3. Prace powinny być wykonane samodzielnie przez uczestnika konkursu.
      4. Jedna osoba może zgłosić na konkurs 1 fotografię.
      5. W konkursie mogą brać udział jedynie te zdjęcia, które nie były wcześniej publikowane oraz nie brały udziału w innym konkursie.
      6. Fotografie konkursowe należy wywołać.
      7. Rozmiar wywołanych fotografii konkursowych może mieć wyłącznie format 10x15cm.

      8. Prace, które nie spełniają kryteriów przedstawionych w regulaminie nie zostaną zakwalifikowane do konkursu.
      9. Fotografie zostaną ocenione przez jury powołane przez organizatora konkursu. Decyzja podjęta przez jury jest nieodwołalna. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi do 18 listopada 2022 r.
      10. Na stronie internetowej szkoły / Facebooku szkoły zostaną ogłoszone wyniki konkursu.

      Organizatorki  konkursu: Krzysztofa Sokołowska, Agnieszka Podwojska, Monika Cybulska - Ryciuk

     • Pasowanie na Zerówkowicza

     • W czwartek 20.10.2022 r. w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość dla dzieci z zerówki – PASOWANIE NA ZERÓWKOWICZA. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości – p. dyrektor Joanny Sokołowskiej, p. wicedyrektor Zofii Czarkowskiej oraz rodziców, którzy w tym roku też zostali zaproszeni. Dzieci przedstawiły krótką część artystyczną, w której zaprezentowały swoje umiejętności, dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc wiersze, piosenki, tańce, a nawet próby głoskowania, jak przystało na sześciolatków. Po części artystycznej dzieci uroczyście obiecały zgodnie bawić się z kolegami, przychodzić do zerówki z uśmiechem, pilnie pracować, dbać o dobre imię grupy i szkoły. Po złożonej obietnicy pani dyrektor pogratulowała zerówkowiczom i wręczyła każdemu dyplom i słodki upominek.

     • Ślubowanie klas I

     • 19 października 2022 r. w naszej szkole, w sali gimnastycznej, odbyło się ślubowanie klas I. Odwiedzili nas w tym dniu ważni goście: prezydent naszego miasta – Pan Tomasz Andrukiewicz, Naczelnik Wydziału Edukacji – Pani Małgorzata Pikus, Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Maja Hałoń, nasze Panie dyrektorki – Joanna Sokołowska, Zofia Czarkowska i Agnieszka Gołdowska oraz ksiądz Krzysztof Puczyłowski. Były wspomnienia z wakacji, zagadki i  różne pytania ,,egzaminacyjne” dotyczące m.in. zasad bezpieczeństwa na drodze, znajomości literek, liczenia oraz śpiewania. W obecności zaproszonych gości i rodziców dzieci ,,śpiewająco” zdały ten ważny egzamin. Aktu pasowania na uczniów naszej szkoły dokonał Prezydent Tomasz Andrukiewicz. Było to bardzo emocjonujące wydarzenie dla naszych pierwszaków. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, słodkie upominki i pluszowe misie z logo naszego miasta. Uroczystość uświetniły pamiątkowe zdjęcia klasowe, które będą przypominały dzieciom tę ważną uroczystość.

      Nasze Kochane Pierwszaki! Jesteście już pełnoprawnymi uczniami. Życzymy Wam samych sukcesów w nauce. Powodzenia!

     • Spotkanie z Panem Prezydentem

     • Uczeń klasy 4C, korzystając z uprzejmości Pana Prezydenta Tomasza Andrukiewicza, zagościł 12.10.2022 r. w Urzędzie Miasta. W trakcie wizyty Aleks dowiedział się, na czym polega praca Pana Prezydenta, zwiedził salę konferencyjną oraz zapoznał się z funkcjonowaniem niektórych wydziałów. Była to „duża dawka” wiedzy o społeczeństwie oraz pozytywnych emocji. Dzięki temu wyjątkowemu spotkaniu, uczeń nie tylko rozwijał poczucie przynależności lokalnej, ale również spełnił swoje marzenie o osobistym spotkaniu z Panem Prezydentem.

     • Stówka na start

     • Uczniowie ełckich szkół podstawowych otrzymali zaproszenie ze Szkoły Podstawowej nr 7 do wzięcia udziału w  Stówce na start. Akcja miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku. Dzieci miały namalować Ełk jesienią. Przedstawicielki naszej szkoły bardzo ładnie zespołowo namalowały jesienną wieżę ciśnień. Prace wszystkich uczestników będzie można obejrzeć w każdej ze szkół.

     • Konkurs Partia Nostra

     • W zeszłym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w VII edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego Patria Nostra Region Północy. Konkurs adresowany był do uczniów z województwa pomorskiego, kujawsko - pomorskiego i warmińsko - mazurskiego  oraz do młodzieży Polonijnej.

      Naszą szkołę reprezentowali: Olga Nowak (zeszłoroczna absolwentka naszej szkoły), Maciej Nowak oraz Dominik Niedźwiecki, uczniowie klasy 8g. Opiekę nad drużyną sprawowała p. Krzysztofa Sokołowska.

      Celem konkursu było propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu krótkiego filmu lub animacji dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski.

      Uroczysta gala finałowa konkursu odbyła się w Gdańsku 28 września 2022 r. Nasza drużyna zajęła 48 miejsce.

       

     • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • 07.10.2022 obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu dzieci sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają. W naszej szkole akcja organizowana była już po raz kolejny. Patrole egzaminacyjne złożone z wybranych uczniów wyruszyły, aby wszyscy chętni, mogli przystąpić do krótkiego egzaminu i zostać Ekspertem Tabliczki Mnożenia. Wiele osób chciało znaleźć się w Komisjach Egzaminacyjnych, do egzaminu przystąpiło 365 osób, a tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia uzyskało 213. Dziękujemy za udział w akcji.

     • Wyniki międzyszkolnego konkursu plastyczno-językowego "Holiday postcard"

     • W konkursie wzięli udział uczniowie z sześciu ełckich szkół: SP1, SP2, SP3, SP5, SP7 i ZSS w Ełku. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością oraz dużymi umiejętnościami językowymi. Wszystkie prace były bardzo piękne i oryginalne.

      Serdecznie dziękujemy za udział w naszym konkursie. Gratulujemy zwycięzcom. Nagrody dostarczymy do szkół.

      Zespół językowy

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku
    • 87 732 60 40
    • Ełk, ul. Grodzieńska 1 Poland
    • ePUAP: /sp3elk/SkrytkaESP