• Relacja z gali konkursowej

          • 26 X 2023 r. w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta gala podsumowująca VI edycję konkursu Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku. W konkursie tym, nasz uczeń – PIOTR WAWRZYŃCZAK z kl. 7c, zdobył pierwsze miejsce. Nagrodę główną wręczył Piotrowi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

            Zarówno laureaci, jak i opiekunowie otrzymali pięknie wydaną Antologię wierszy konkursowych z lat 2022 – 2023. Ponieważ Piotr w zeszłym roku otrzymał w tym konkursie wyróżnienie, to oba jego wiersze znalazły się w wyżej wspomnianym tomiku.

            Jury konkursowe oceniało przede wszystkim wartość i poprawność merytoryczną oraz wyraz artystyczny wiersza i dobór materiału źródłowego.

            Uczestnicy, oprócz nagród, pochwał i ciepłych słów wypowiedzianych przez organizatorów i zaproszonych gości, usłyszeli swoje utwory w wykonaniu starszych kolegów z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.  To trudne zadanie - połączyć fakty i emocje – powiedział wojewoda podlaski zwracając się do laureatów.

            Piotrze! Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni i życzymy dalszych sukcesów.

            Więcej na temat gali można przeczytać na https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/gala-vi-edycji-konkursu-poetyckiego-historia-najnowsza-polski-w-poezji-dzieci-i-mlodziezy

            https://bialystok.ipn.gov.pl/pl1/aktualnosci/192055,Historia-najnowsza-Polski-w-poezji-dzieci-i-mlodziezy-Edycja-2023.html

          • Akcja „Konwalia”

          • W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Akcji społeczno-edukacyjnej „Konwalia”, której celem było upamiętnienie 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

            Popularyzowanie wiedzy na temat polskiego astronoma realizowane było m.in. przez udział uczniów w konkursie plastycznym, quizie wiedzy, lekcjach pt. „Starsi uczą młodszych”, rozdawanie ulotek wśród społeczności lokalnej i pieczenie „kosmicznych” pierników.

            Pamięć o tych działaniach zostanie w naszej szkole jeszcze długo za sprawą rabaty z nasadzonymi konwaliami oraz okolicznościową tablicą upamiętniającą udział w zdarzeniu, którego organizatorem był Warmińsko-Mazurski  Kurator Oświaty.

          • Pierwsza pomoc w 7c

          • 19 października 2023 r. uczniowie klasy 7c wzięli udział w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Poprowadziła je pani Monika Kemicer - ratownik medyczny. Uczniowie mieli możliwość przeanalizowania różnych sytuacji, z którymi spotykają się w szkole i w życiu codziennym pod kątem udzielania pierwszej pomocy. Pani Kemicer zapoznała uczniów z zasadami  resuscytacji krążeniowo-oddechowej dzieci i osób dorosłych oraz stanami nagłymi, w tym udzielania pierwszej pomocy w przypadku zadławień, omdleń, epilepsji, oparzeń, urazów i innych stanów wymagających wdrożenie niezbędnych czynności ratujących życie. 

          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • W związku z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku, biblioteka szkolna zaprosiła  kl. 2D  noc w bibliotece 20/21 października 2023 r.
            W programie było: zwiedzanie szkoły nocą z latarkami, oglądanie teatrzyku kamishibai, samodzielne wykonanie zakładek do książek, zadania na spostrzegawczość, , podchody zakończone w bibliotece , zabawy sportowe, z wykorzystanie sprzętu sportowego i oglądanie filmu na dobranoc.

          • Pomagamy Filipkowi

          • 18.10.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Ełku odbył się charytatywny kiermasz ciast pod patronatem Szkolnego Koła Caritas. Frekwencja dopisała wspaniale, zarówno wśród uczniów dostarczających ciasta, jak i tych, którzy te wypieki kupowali i konsumowali. Kiermasz związany był z coroczną akcją Papieska kremówka, z dochodów której zebraliśmy 3817,07 zł. Dzięki Waszym pieniążkom, zaangażowaniu i dobrym sercom wsparliśmy trzema tysiącami Filipa Jabłońskiego, który 15.11.2023 r. będzie miał operację ortopedyczną. Pozostałą kwotę Szkolne Koło Caritas przeznaczyło na cele charytatywne naszej szkoły.

            Bardzo wszystkim dziękujemy, SZKC.

            PS Filipowi można ciągle pomagać wpłacając jakąkolwiek kwotę na www.siepomaga.pl/filip-jablonski

          • Edukacja Filmowa IVd i VIb

          • „W czasie deszczu dzieci się nudzą…” śpiewał Kabaret Starszych Panów- ale nie uczniowie naszej szkoły! W deszczowy piątek klasa IVd i VIb uczestniczyła bowiem w ciekawym seansie w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Współcześnie, po ponad stu latach istnienia kina, seanse filmowe są bardzo popularne. Jak wyglądały pierwsze projekcje? Jakie były reakcje widzów na pierwsze filmy? 

            Zestaw pierwszych niemych filmów uświadomił uczniom, jak wyglądało kino u swoich początków. Młodzi odbiorcy dowiedzieli się, jak wyglądały premierowe pokazy i kim był taper. Widzowie mieli okazję uświadomić sobie, że od chwili wynalezienia kinematografu do momentu, gdy filmy zaczęły opowiadać rozbudowane historie, musiało upłynąć wiele czasu.

            Nasi uczniowie obejrzeli następujące filmy: „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat” / Francja 1896 / „Niagara” / USA 1912 / „Podróż do krainy niemożliwości” / Francja 1904 /, „Karmienie dziecka” / Francja 1895 / „Młody Sherlock Holmes” / USA 1924 / „Polewacz polany” / Francja 1895 /

            Wychowawczynie

          • Europejski Tydzień Kodowania

          • Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w #CodeWeek. Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe. Od 16 do 20 października dzieci z klas 1-3 mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach, których tematem były Dary Jesieni. Uczniowie kodowali rysunki z jesiennymi darami. Zagrali w zespołach w gry na macie do kodowania, zbierając jesienne grzyby. Ostatnim zadaniem było odkodowanie drzew w najbliższej okolicy po ich liściach lub owocach. Kodowanie uwalnia u dzieci kreatywność, uczy logicznego myślenia, dostrzegania zależności.

          • Sukces uczennic klas trzecich

          • Miło nam poinformować, że uczennica klasy III b – Lena Plaga została laureatką XXVII Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Złota Nutka”. Lena zajęła II miejsce w kategorii klas I-III. Wyróżnienie wyśpiewały: Julia Korzeń – uczennica klasy III b oraz zespół wokalny „Trójeczki” z klasy III e w składzie: Anastazja Jurczenia, Alicja Wdowiak, Maja Muczyńska i Gabriela Kożuchowska.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • „Szkoła pamięta”

          •  Już po raz trzeci zapraszamy wszystkich uczniów SP3 do udziału  w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

            Akcja odbywa się w okresie świąt zadusznych, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się na kartach historii.

            Podobnie jak w ubiegłych latach organizujemy zbiórkę zniczy, które 30 października delegacja SP3 zapali w miejscach pamięci w naszym mieście, a także na grobach naszych zmarłych pracowników szkoły.

            Znicze można dostarczać do p. Moniki Cybulskiej-Ryciuk oraz p. Krzysztofy Sokołowskiej.

             Uczniowie, którzy przyniosą znicz otrzymają pochwałę.

          • KLASA III B I KLASA III F W WARSZAWIE

          • 13 października 2023r. wczesnym rankiem uczniowie klasy III b i klasy III f wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Podróż minęła nam szybko i przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Przewodnik opowiadał o mijanych miejscach oraz o zwierzętach zamieszkujących dane obszary. Pierwszym punktem naszej wyprawy był Zamek Królewski. Zwiedziliśmy zamkowe komnaty i wysłuchaliśmy wielu ciekawostek o tym szczególnym dla Polaków miejscu. Za sprawą audioprzewodnika mogliśmy wykonać kilka interaktywnych zadań związanych z zamkiem i jego historią. Następnym puntem był Stadion Narodowy. To miejsce wywołało dużo emocji. Najwięcej czasu spędziliśmy w szatni piłkarskiej. Mieliśmy okazję zająć miejsca na trybunach i obserwować przygotowania do meczu Polska – Mołdawia. Oczywiście trzymamy kciuki za naszych orłów. Ostatnim punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Tu dzięki interaktywnym ekspozycjom mogliśmy zgłębić tajniki otaczającego nas świata. Późnym wieczorem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Ełku.

          • Spotkanie uczniów klas III z przedstawicielką Stowarzyszenia Ambasada Braci Mniejszych

          • 12 października 2023 r. uczniowie klas III wzięli udział w spotkaniu z Panią Ewą Dąbrowską przedstawicielką Stowarzyszenia Ambasada Braci Mniejszych. Pani Ewa zwróciła szczególną uwagę na potrzebę pomocy kotom żyjącym  z nami w aglomeracjach miejskich. Opowiedziała dzieciom o swojej pracy, a zarazem pasji. Wyjaśniła w jaki sposób zajęć się znalezionym zwierzęciem i kto może nam w tym pomóc? Szczegółowo wyjaśniła czym karmić bezdomne koty, a czego im nie podawać. Dzieci zadały Pani Ewie szereg różnorodnych  pytań, na które postarała się udzielić wyczerpujących odpowiedzi.

            Nasza szkoła włączyła się w zbiórkę charytatywną na rzecz ełckich "bezdomniaków". Prosimy o przynoszenie kociej karmy i mleka bez laktozy do naszej szkoły. Pod tablicą informacyjną przy wejściu głównym znajdują się pojemniki, w których można pozostawić upominki dla bezdomnych kociaków.

            Zbiórka będzie trwała do końca listopada.

          • Żywa lekcja historii w Muzeum Historycznym w Ełku

          • 13 października 2023 r. uczniowie klasy VD wzięli udział w warsztatach pt. O Małeckich i nie tylko… historia druku zorganizowanych przez Muzeum Historyczne w Ełku

            Dzieci podczas zajęć poznały dawne sposoby na przekazywanie informacji w formie pisanej i drukowanej oraz dowiedziały się, kim byli Małeccy, czym się zasłużyli dla Ełku, dlaczego ich imieniem została nazwana jedna z ełckich ulic. Wychowankowie wcielili się w postać skryby oraz poznali proces druku.

             Uczniowie w czasie warsztatów zapisali pismem klinowym swoje inicjały na glinianej tabliczce. Dzieci miały możliwość pisać gęsim piórem na papierze czerpanym, drukować na zabytkowej prasie drukarskiej oraz  własnoręcznie czerpać papier.

            Zajęcia okazały się doskonałą okazją do uporządkowania wiedzy zdobytej na ostatnich lekcjach historii dotyczącej starożytnych cywilizacji oraz dawnych sposobów komunikacji międzyludzkiej.

          • Pamiętaj o drugim śniadaniu!

          • 12 września 2023 r. pierwszoklasistów odwiedzieli mili goście i przynieśli im niespodzianki. Były to kanapniki ze zdrowym drugim śniadaniem. Sponsorem akcji był Budmimex SA. W projekt zaangażowały się również Rozmaitości Ełckie. 

            Dziękujemy.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku
      • 87 732 60 40
      • Ełk, ul. Grodzieńska 1 Poland
      • ePUAP: /sp3elk/SkrytkaESP